top of page

Uzaktan Eğitim Döneminde Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 nedeniyle yetişkinlerin olduğu kadar çocukların da hayatları birçok açıdan değişti. Bu değişikliklerin başında ise eğitim sistemi geliyor. Okulların uzaktan eğitim modeline geçmesiyle birlikte ebeveynlerin de çocukların da rutinlerinde yeni düzenlemeler zorunlu hale geldi.


Peki uzaktan eğitim modeli uygulanırken ebeveynlerin nelere dikkat etmesi gerekiyor?


  • Öncelikle çocukların arkadaşlarını, öğretmenini özlemesinin ve görmek istemesinin son derece normal olduğunu unutmayın. Bu kısıtlamaların herkesin sağlığı için olduğunu ve bu sürecin geçici olduğunu vurgulamakta yarar var.

  • Okula gidilmese bile okul rutinlerinin devam edebilmesi adına sabah erken saatte uyanılması ve kahvaltı edilmesi önemlidir. Çocuklar rutin oluştuğunda sürece daha kolay adapte olurlar. Uyanma, kahvaltı ve derse hazırlık rutinlerinin oturtulması önerilir.

  • Alışma sürecinde çocukların ekran karşısında ders dinlemek konusunda zorluk yaşaması normaldir. Bu durumun onlar için de yeni bir deneyim olduğunu unutmamak gerekir.

  • Ders sırasında ev içindeki dikkat dağıtıcı faktörler kaldırılmalıdır.

  • Ev içerisindeki sınırlarını bilmek çocuğun düzenini oturtabilmesi için çok önemlidir. Uzaktan eğitim olması ödevlerin ve derslerin aksatılabileceği anlamına gelmemelidir. Ödevlerini sorumluluk bilincinde günü gününe yapması gerekir. “Bugün canım istemiyor. Bütün gün bilgisayar oynamak istiyorum.” gibi istekler karşısında ebeveynlerin kararlı bir tutum sergilemesi gerekir.

  • Çocukların evde olması demek bütün günü ders yaparak geçirecekleri anlamına gelmemelidir. Ekran karşısında da olsa ders dinlemek yorucu olabileceği için mutlaka oyuna da zaman ayrılmalıdır. Ders, kitap okuma ve faaliyet saatleri düzenlenmelidir. Bu düzenlemede çocuğun da fikrini almak önemlidir.

Gözde Uludağ

Uzm. Psikolojik Danışman

Kommentare


bottom of page