Copyright Umay Danışmanlık 2017

UMAY PD KURUCU 

PEDAGOG / PSİKOLOJİK DANIŞMAN

Duygu ÇATALTAŞ SIPÇIKOĞLU

                    Pedagog / Psikolojik Danışman

 

       İstanbul Üniversitesi, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü mezunudur (1995). Mezun olduktan itibaren özel bir danışmanlık merkezinde özel eğitimci olarak çalışmalarını sürdürmüştür. İki yıl özel bir ilköğretim okulunun rehberlik servisinde okul rehberliği yaparken aynı dönemde özel eğitim çalışmalarına devam etmiştir. 2000-2017 yılları arasında özel bir aile danışma merkezinde özel eğitim çalışmaları ile birlikte sağlıklı çocuk gelişim takibi ve anne baba danışmanlığı yapmıştır. 2018 Ocak ayında kendi ofisi olan UMAY Pedagojik ve Psikolojik Danışmanlık Eğitim ve Gelişim Projeleri Uygulama Merkezi’nde çalışmalarına devam etmektedir.

       Otizm, gelişimsel problemler, Down sendromu, zihinsel gerilikler, okula hazırlık, dikkat eksikliği ve öğrenme güçlükleri konularında çalışmakta, çocuk ve ergenlerde görülen ruhsal-davranışsal sorunlara yönelik terapi çalışmaları ve bu çocukların ailelerine danışmanlık, oyun terapisi, anne babalara ve eğitimcilere yönelik seminer ve grup çalışmaları yapmaktadır. Bireysel çalışmalarının yanı sıra okul öncesi eğitim kurumlarında çocuklarla bireysel ve grup çalışmaları ile anne baba danışmanlığı yapmıştır. Klinik çalışmalarının yanı sıra alanda çalışan meslektaşlara çocukluk çağı ruhsal-davranışsal problemlerinin tanı ve sağaltımına yönelik süpervizörlük yapmaktadır.

       1999 Marmara depremi sonrasında yürütülen büyük ölçekli bir sosyal proje olan "Çocukların ruhsal-davranışsal sorunlarını sınıf içinde tanıma ve uygun sınıf içi müdahale teknikleri" projesinde asistan eğitimci olarak görev yapmıştır. Bu projenin devamı olarak kurulan PREP (Psikolojik Rehabilitasyon ve Eğitim Programları) Derneği ikinci başkanıdır.

       2010 yılında Nobel Akademik Yayıncılık’tan Tarık Solmuş editörlüğünde yayınlanmış olan “Romantik İlişkiler, Evlilik ve Ana-Baba-Çocuk İlişkileri” kitabında “Engelli Çocuğu Olan Ailelerde Aile İçi İlişkiler” bölümünü yazmıştır. 2011 Aralık ayı içerisinde Profil Yayınları’ndan çıkmış "Çocukluktan Ergenliğe Cinsel Eğitim" isimli bir söyleşi kitabı bulunmaktadır.

       Çocuk ve ergenler için zeka, gelişim, dikkat ve öğrenme becerilerini ölçen testler ile projektif testler uygulamaktadır.

       Çeşitli dergi ve gazetelerde çocuk ve ailelerin sorunlarına yönelik yazılar yazmakta ve televizyon programlarına katılmaktadır.

       “Çocuğum İçin” Projesi kapsamında kurulan Umay PD YouTube kanalında ebeveynlere yönelik eğitim videoları hazırlamakta, çocuklar için masallar ve belgesellerin danışmanlığını yapmaktadır.

Duygu KILIÇ

              Psikolog

 

       Okan Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Psikoloji Bölümü 2010 mezunudur. Bahçeşehir Üniversitesi Pedagojik Formasyon Eğitimini tamamlamıştır. Ardından Marmara Üniversitesi Aile Danışmanlığı programını başarıyla bitirmiştir. Çalışma hayatına özel bir kolejde başlamıştır. Ardından rehabilitasyon merkezi, anaokulu, belediye ve danışmanlık merkezlerinde çalışmalarını sürdürmüştür.

 

       Otizm, mental retardasyon (zeka geriliği) , gelişim geriliği, geç konuşma, akademik beceri eksikliği, celebral palsy, yaygın gelişimsel bozukluk, öğrenme güçlüğü, dikkat eksikliği ve hiperaktivite, down sendromu, okula uyum sağlamada sıkıntı yaşayan çocuklar, özgül öğrenme güçlüğü, disleksi, disgrafi  çalışma alanları arasındadır.

       KATILDIĞI EĞİTİMLER:

 

       Yrd.Doç. Dr.Neslihan ZABCI

       Bilfen Anaokulları Rehberlik Bölümü, 2014

       Çocuğun ruhsal dünyasının değerlendirilmesi konusunda alanda çalışan uzmanlara meslek içi eğitim.

       (Haftada bir belirlenmiş konuların akademik aktarımı, vaka paylaşımları ve örneklendirilmesi, çocukluk dönemi prob.)

       Prof.Dr. Tamer Ergin-İstanbul- Üniversitesi-Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık

       Bilfen Anaokulları Rehberlik Bölümü, 2014

       CAS Eğitimi

       CAS, 5-17 yaşları arasındaki bireylerin Planlama, Dikkat, Eşzamanlı ve Ardıl Bilişsel işlemlerini değerlendirmek için geliştirilmiştir. CAS; Planlama, Dikkat, Eşzamanlı ve Ardıl Bilişsel İşlemler olmak üzere toplam dört bilişsel işlem alanını ölçmektedir.5 yaşını dolduran hazırlık grubu öğrencilerin bilişsel performanslarını ölçmek ve desteklenmesi gereken alanları tespit edip geliştirilmesine rehberlik etmek.

     

      UYGULADIĞI TEST VE ENVANTERLER:

     

        TILLS (YENİ NESİL ÖĞRENME GÜÇLÜĞÜ TESTİ ) GOOD ENOUGH(BİR İNSAN ÇİZ) ,

PEABODY RESİM KELİME EŞLEŞTİRME TESTİ, METROPOLİTAN OKUL OLGUNLUĞU TESTİ,  FROSTİG -2  (GÖRSEL ALGI TESTİ),  K-BIT(Kaufman Brief İntelligence Test) ,CAS(Cognitive Assessment System) (Bilişsel  İşlem Değerlendirme Bataryası),DENVER II GELİŞİM TARAMA TESTİ.

Zeynep Kalaç Katipoğlu,

                                   Psikolog, Uzman Dil ve Konuşma Terapisti

 

       Hüseyin Avni Sözen Anadolu Lisesi’nden 2004’te mezun olup, Lisans eğitimini 2008 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Psikoloji Bölümü’nde tamamladı. Lisans eğitimi süresince Marmara Üniversitesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı’nda staj yaptı.2009 yılında Anadolu Üniversitesi’nde Dil ve Konuşma Terapistliği Yüksek Lisans Bölümü’ne kabul edildi;

 

       2012 yılında dil ve konuşma bozukluklarının çeşitli alt alanlarının tanı ve tedavisine yönelik toplam 400 saati aşan süpervizyonlu klinik uygulama yaparak ‘Uzman Dil ve Konuşma Terapisti’ unvanını almaya hak kazandı.

 

       Eğitim süresince Osmangazi Tıp Fakültesi’nin Nöroloji, Nöroşirurji, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, Kulak Burun Boğaz, Plastik Cerrahi ve Rekonstrüksiyon Ana Bilim Dallarında staj ve gözlem yaptı. Ayrıca Şişli Florence Nightingale İnme Ünitesi’nde staj yaptı. 2010 yılında Dr. Ann W. Cummer’dan ‘Dudak Damak Yarıklığı ve Kraniofasiyal Anomaliler: Konuşma ve Rezonansa Etkisi’ eğitimini aldı. 2011’de Küçük Adımlar Erken Eğitim Programı Kursu’nu ve Joseph C. Stemple, Ph.D. CCC-SLP tarafından verilen ‘Ses Bozuklukları ve Terapisi’ eğitimini tamamladı.

 

       2013 yılında Belçika, Antwerp’teki Thomas More Üniversitesi Dil ve Konuşma Terapistliği Bölümü’nde ‘Kekemelik için Modern Terapi Yöntemleri’ eğitimini tamamladı.

 

       2016 yılında Oyun Terapileri Derneği’nden Oyun Terapisi eğitimi aldı. 2017 yılında ODTÜ Klinik Psikoloji bölümünde Psikanalitik yönelimli yüksek lisans eğitimine başladı. Şu anda da her yaş grubundan dil ve konuşma güçlüğü yaşayan kişilere terapi hizmeti vermekte ve yüksek öğrenimine devam etmektedir. 

Çalışma Alanları:

Sesletim (Artikülasyon) Bozukluğu Ve Sesbilgisel (Fonolojik) Bozukluk

Gecikmiş Dil Ve Konuşma Bozukluğu

Edinilmiş Dil Bozuklukları (Afazi, Travmatik Beyin Hasarı)
Apraksi
Disartri
Kekemelik Ve Hızlı Bozuk Konuşma
Dudak Damak Yarıklığına Bağlı Konuşma Sorunları
İşitme Engeline Bağlı Dil Ve Konuşma Sorunları

Ezgi Demirer

                  Klinik Psikolog

 

       Uzmanlığını Beykent Üniversitesi Klinik Psikoloji yüksek lisans programında Reem Nöropsikiyatri Merkezi’ne depresyon şikayetiyle başvuran kadınların çocukluk çağı travmaları açısından depresyon düzeylerinin incelenmesi konulu teziyle bitirdi.

 

       Psikoloji lisans eğitimini burslu olarak İstanbul Kültür Üniversitesinde ve Leipzig Üniversitesi’nde tamamladı. Aynı zamanda İstanbul Kültür Üniversitesi İletişim Sanatları bölümü yan dal mezunudur. 

       Eğitimi boyunca Bakırköy Dr. Sadi Konuk Araştırma Hastanesi psikoloji laboratuvarı, Almanya Leipzig Strassenkindergarten, Bakırköy Ya-Pa Çocuk Evi, Özel Küçükkuyu Rehabilitasyon Merkezi gibi çeşitli kurumlarda gözlem ve klinik çalışmalar yapmıştır.

       Bakırköy Kadın Danışma Evinde gönüllü psikolog olarak çalışmıştır. 

 

       Bilişsel Davranışçı Terapi (2 modül), EMDR 1. ve 2. düzey eğitimleri ve süpervizyonları, Wecsler Zeka Ölçeği, Denver 2, Ankara Gelişim Envanteri, Nöropsikolojik Test Bataryası uygulayıcı sertifikaları bulunmaktadır. Marmara Üniversitesi’nden 450 saatlik Aile Danışmanlığı eğitimi ile birlikte Aile Danışmanı ünvanını aldı. Marmara Üniversitesi tezli İnsan Kaynakları Yönetimi Yüksek Lisansına devam etmektedir. İstanbul Psikodrama Enstitüsünde psikodrama eğitimi almaktadır.

 

       Psikolojik destek çalışmaları dışında Sporcu Performans danışmanlığı ve oyunculuk danışmanlığı gibi performans çalışmaları da yapmaktadır.

Gülsüm Cılız 

          Yönetici Asistanı

       İstanbul’da doğdu. Ticaret Lisesi muhasebe bölümünü bitirdi. Uzun bir aradan sonra Anadolu Üniversitesi Sağlık Kuruluşları İşletmeciliği bölümüne başladı. İş hayatına farklı sektörlerde muhasebe, satın alma, yönetici asistanlığı, ofis asistanlığı gibi görevlerde bulunarak devam etti.