top of page
WhatsApp Image 2022-11-02 at 13.47_edited.jpg

Duygu ÇATALTAŞ SIPÇIKOĞLU

UMAY PD KURUCU 
PEDAGOG / PSİKOLOJİK DANIŞMAN
AİLE VE ÇİFT TERAPİSTİ

   İstanbul Üniversitesi, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü mezunudur (1995). Mezun olduktan itibaren özel bir danışmanlık merkezinde özel eğitimci olarak çalışmalarını sürdürmüştür. İki yıl özel bir ilköğretim okulunun rehberlik servisinde okul rehberliği yaparken aynı dönemde özel eğitim çalışmalarına devam etmiştir. 2000-2017 yılları arasında özel bir aile danışma merkezinde özel eğitim çalışmaları ile birlikte sağlıklı çocuk gelişim takibi ve anne baba danışmanlığı yapmıştır. 2018 Ocak ayında kendi ofisi olan UMAY Pedagojik ve Psikolojik Danışmanlık Eğitim ve Gelişim Projeleri Uygulama Merkezi’nde çalışmalarına devam etmektedir.

    Otizm, gelişimsel problemler, zihinsel gerilikler, okula hazırlık, dikkat eksikliği ve öğrenme güçlükleri konularında başladığı çalışma yaşamına çocuk ve ergenlerde görülen ruhsal-davranışsal sorunlara yönelik terapi çalışmaları ve bu çocukların ailelerine danışmanlık eklenmiştir. Anne babalara ve eğitimcilere yönelik seminer ve grup çalışmaları yapmaktadır. Bireysel çalışmalarının yanı sıra okul öncesi eğitim kurumlarında çocuklarla bireysel ve grup çalışmaları ile anne baba danışmanlığı yapmıştır. Klinik çalışmalarının yanı sıra alanda çalışan meslektaşlara çocukluk çağı ruhsal-davranışsal problemlerinin tanı ve sağaltımına yönelik süpervizörlük yapmaktadır. 3 yıllık Çift ve Aile Terapisi eğitiminin ardından çiftlerle de çalışmaya başlamıştır. 

    1999 Marmara depremi sonrasında yürütülen büyük ölçekli bir sosyal proje olan "Çocukların ruhsal-davranışsal sorunlarını sınıf içinde tanıma ve uygun sınıf içi müdahale teknikleri" projesinde asistan eğitimci olarak görev yapmıştır. Bu projenin devamı olarak kurulan PREP (Psikolojik Rehabilitasyon ve Eğitim Programları) Derneği'nin 2019 - 2022 ve 2022 - 2025 dönemi başkanlık görevini sürdürmektedir.

   2010 yılında Nobel Akademik Yayıncılık’tan Tarık Solmuş editörlüğünde yayınlanmış olan “Romantik İlişkiler, Evlilik ve Ana-Baba-Çocuk İlişkileri” kitabında “Engelli Çocuğu Olan Ailelerde Aile İçi İlişkiler” bölümünü yazmıştır. 2011 Aralık ayı içerisinde Profil Yayınları’ndan çıkmış "Çocukluktan Ergenliğe Cinsel Eğitim" isimli bir söyleşi kitabı bulunmaktadır.

     Çocuk ve ergenler için zeka, gelişim, dikkat ve öğrenme becerilerini ölçen testler ile projektif testler uygulamaktadır.

  • Kısa Süreli Çözüm Odaklı Terapi (Dr. Nevin Dölek),

  • Çocuklarla Bilişsel Davranışçı Terapi (Dr. Serap Özer),

  • Psikolojik Danışmanlık ve Eğitimlerde Metafor, Oyuncak, Rüyalar, Hastalıklar ve Terapötik Kartların Kullanımı (Dr. Nevin Dölek),

  • Çocuk ve Ergenler için Psikolojik Sağlamlık (ÇEPS) Programı uygulayıcı eğitimi (Dr. Atanur Akar)

  • Marmara İlköğretime Hazır Oluş Ölçeği uygulayıcı eğitimi (Dr. Özgül Polat)

  • ATTENTIONER-DEHB Uygulayıcı Eğitimi (Uzm. Dr. Hülya Bingöl Çağlayan)

  • Biruni Üniversitesi'nden 450 saatlik Aile Danışmanlığı eğitimi

  • Satir Dönüşümsel Sistemik Çift ve Aile Terapisi Eğitimi (Satir İnsan Gelişimi ve Aile Terapisi Enstitüsü) aldığı eğitimler arasındadır. 

       Çeşitli dergi ve gazetelerde çocuk ve ailelerin sorunlarına yönelik yazılar yazmakta ve televizyon programlarına katılmaktadır.

      “Çocuğum İçin” Projesi kapsamında kurulan Umay PD YouTube kanalında ebeveynlere yönelik eğitim videoları hazırlamakta, çocuklar için masallar ve belgesellerin danışmanlığını yapmaktadır.

WhatsApp Image 2022-11-02 at 13_edited_edited.jpg

Merve GÜNGÖR

KLİNİK PSİKOLOG

DENEYİMSEL OYUN TERAPİSTİ

      Işık Üniversitesi İngilizce Psikoloji lisans, Üsküdar Üniversitesi Klinik Psikoloji yüksek lisans eğitimlerini tamamlamıştır.     

     

      2014 yılında TPÖÇG de Reklam ve Sponsorluk biriminde yarım dönemlik bir çalışma yürütmüştür.     

 

      Ayrıca, 2015 yılında Kanserli Çocuklara Umut Vakfının (KAÇUV) daimi bir gönüllüsü olmuştur ve Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde çocuklarla çeşitli etkinlikler yürütmüştür.    

     

     2. Düzey Deneyimsel Oyun Terapisi,

     Türk Psikologlar Derneği onaylı WISC-IV,

     Dr. Nevin Dölek ile Yas Danışmanlığı Yöntem ve Teknikler,

     Dr. Nevin Dölek ile Çocuk ve Ergenlerle Bilişsel Davranışçı Terapi,

     Psiko-onkoloji Derneği onaylı Psiko-onkoloji,

     EMDR Derneği onaylı 1. Düzey EMDR eğitimini,

     1. Düzey Çocuk, Ergen EMDR eğitimini tamamlamıştır

     Performans Geliştirme ve Sınav Performansını Arttırma (PERGEL)  çalışmasına katılmıştır. 

     Özgül Öğrenme Güçlüğü uygulayıcısıdır.

      2019' da başlayan Satir Dönüşümsel Sistemik Çift ve Aile Terapisi Eğitimi'ni tamamlamıştır. 

 

      Bir İnsan Çiz, Ankara Gelişim Tarama Envanteri (AGTE), Frostig Görsel Algı Testi ve Metropolitan Okul Olgunluğu testlerini uygulamaktadır.

 

      UMAY Pedagojik ve Psikolojik Danışmanlık Eğitim ve Gelişim Projeleri Uygulama Merkezi’nde çalışmalarına devam etmektedir.

WhatsApp Image 2022-11-02 at 13_edited.jpg

Nil TOPALOĞLU

KLİNİK PSİKOLOG

2. DÜZEY EMDR TERAPİSTİ

      2011-2017 yılları arasında Sabancı Üniversitesi Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi Psikoloji bölümünden mezun oldu. 2018-2020 yılları arasında Okan Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi Klinik Psikoloji bölümünden uzmanlığını aldı.

 

      2017-2018 yılları arasında Padem Psikoloji’den Bilişsel ve Davranışçı Terapi eğitimi (72 saat),

      2017-2020 yılları arasında da Rorschach ve Projektif Testler Derneği’nden Rorschach ve TAT testlerinin eğitimini tamamladı.

      2019 yılında Vektörel Grup’tan Aile Danışmanlığı eğitimi aldı.

      2020 yılında EMDR 1. Düzey eğitimi tamamladı.

 

      2016 yılında Tuzla Belediyesi Yaşlılar Merkezi’nde,

      2017 yılında Fransız Lape ve Moodist Hastanelerinde gönüllü staj programını tamamladı.

      2019-2020 yılı arasında İstanbul Psikoloji Okulu’nda stajını tamamladı.

 

      Şu anda süpervizyon eşliğinde UMAY Pedagojik ve Psikolojik Danışmanlık Eğitim ve Gelişim Projeleri Uygulama Merkezi’nde çalışmalarına devam etmektedir.

     

     2011-2012 yılları arasında Sabancı Üniversitesi Sosyal Sorumluluk Projesi kapsamında İşitme Engelliler Okulunda bir sene boyunca gönüllü olmuştur. İşitme engelli çocuklar ile çalışıp onlara yararlı aktiviteler içinde yer almıştır.

      2016 yılında Sabancı Üniversitesi kapsamında Human Library (Yaşayan Kütüphane) projesinde yer aldı. Bu proje, ayrımcılık-dışlanmaya maruz kalan, merak ve ilgi uyandıran ilham verici hikayesi olan birbirinden farklı karakterlerin katıldığı, kâr amacı gütmeyen uluslararası bir projedir. Kütüphanenin amacı basmakalıp inançları ortadan kaldırmaktır. Farklı karakterleri dinleyerek ve de konuşarak yapıcı bir diyalog hedeflenir.

 

     Yayınlar:

 

      Atalayer D. Ang IHY. (Nisan 2017). A common genetic etiology for impulsivity and overeating. Eating Disorders. (Submitted)

      Uluslararası ve Ulusal Kongrelerde Sunulan Posterler:

      Atalayer D., Korkut O., Gülbay C., Özen N., Topaloğlu N., Sungar C.G., Gökova B. (Mayıs 2017). Music and Memory: effects of vocality and familiarity. 15. Uluslararası Sinirbilim Kongresi, Sakarya. (Poster sunumu)

WhatsApp Image 2022-11-02 at 13.36_edited.jpg

     İstanbul Medeniyet Üniversitesi, Psikoloji lisans eğitimi devam etmektedir.

Serra BEŞLİ

PSİKOLOJİ ÖĞRENCİSİ

STAJYER

bottom of page