top of page
IMG_20231215_154904_edited_edited.jpg

Dr. Müge EKERİM AKBULUT

UZMAN GELİŞİM PSİKOLOĞU

ÇOCUK - ERGEN TERAPİSTİ

      Müge Ekerim Akbulut, 2014 yılında Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji bölümünden yüksek onur derecesi ile mezun olmuştur. Lisans yıllarının bir döneminde İngiltere’de bulunan University of Kent’te psikoloji eğitimi görmüş ve burada yürütülen araştırma projelerine katılmıştır.

    2014-2015 yılları arasında Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi ile özel bir danışmanlık merkezinde staj yapmış, duygu ve davranış problemi yaşayan çocuklar ve aileleriyle çalışmıştır.

       2015-2019 yılları arasında Koç Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde eğitim ve araştırma asistanı olarak çalışmış, çocukların sosyo-bilişsel gelişimleri üzerine yaptığı araştırmaları ile 2019 yılında bu üniversiteden gelişimsel psikoloji alanında doktora derecesini almıştır.

    2019 yılından beri doktor öğretim üyesi olarak İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi'nde çalışmakta, uzmanlık alanı olan çocuklarda sosyal ve bilişsel gelişim, gelişimsel psikopatoloji ve yaşam boyu gelişim psikolojisi derslerini vermektedir. Çocuklarda zihin kuramı, empati, duygu anlama gibi sosyo-bilişsel becerilerin gelişimi ve gelişen bu becerilerin sosyal ilişkilerde kullanımına dair uluslarası ve ulusal hakemli dergilerde yayınlanmış birçok araştırması ve Vakıfbank Kültür Yayınları tarafından basılan editörlüğünü yaptığı Sosyal Zihin: Bilişsel Gelişimde Sosyal Etkileşimin Rolü isimli bir kitabı bulunmaktadır. Hali hazırda devam eden araştırma projeleri TUBİTAK ve MEB tarafından desteklenmektedir. 

       Müge Ekerim Akbulut duygusal ve davranışsal güçlükler yaşayan çocuklar ve aileleriyle çalışmakta, bu güçlüklerle başedilmesi için çocuğun sosyo-bilişsel yetkinlikleri ile ailenin davranışlarının birlikte değiştirilmesini amaçlamaktadır. Klinik yaklaşım olarak seanslarında Theraplay ve Şema terapi yöntemlerini kullanmakta, ayrıca ebeveyn-çocuk etkileşimsel gözlem-değerlendirme, gelişimsel tarama ve projektif testler uygulamaktadır. 

       Terapi eğitimleri:

  • Theraplay Oyun ve Aile Terapisi ve Marschak Etkileşim Metodu (Uzm. Psk. Aslı Candan Kodalak).

  • Çocuk ve Ergenler için Şema Terapi (Prof. Dr. Christof Loose).

 

        Test eğitimleri:

 

  • Maternal Warmth and Control Coding Scale (Rubin & Cheah, 2014), Koç Üniversitesi

  • Denver II Gelişimsel Tarama Testi, Koç Üniversitesi

  • Bir İnsan Çiz, Altis Danışmanlık

  • Raven's Progressive Matrices, Boğaziçi Üniversitesi.

bottom of page