Sosyal Medyanın Yetişkinlere Etkileri

Teknolojinin gelişmesiyle hayatımıza giren yeni kavramlardan biri ise sosyal medyadır. Sosyal medya, kullananın içerik üretebildiği ve üretilen diğer içeriklerden haberdar olabildiği online bir ağdır. İnsanlar sosyal medya ile birlikte duygu, düşünce ve yeni fikirlerini paylaşıp bunlar hakkında tartışabilmektedirler. Aynı zamanda insanlar sosyal medyada kendi fotoğraflarını ve bilgilerini paylaşabilmektedir. Sosyal medya insanlara hem üreten hem de tüketen olma şansı veren bir ağdır. Yani insanlar sosyal medyada katılımcı ve aktif olma şansı kazandırmıştır.

Sosyal medya sayesinde belirli takipçi kitlesine sahip olan kişilere ise influencer yani sosyal medya fenomeni denmektedir. Bu kişiler sosyal medyada kazandıkları mikro ün ile düzenli olarak takip edilmekte ve paylaşımları anlık olarak görülmektedir.

İnternet ve sosyal medyanın etkileri insanlara ve onların beklentilerine göre değişim göstermektedir. Bazı insanlar sosyal medyayı bilgilenmek ve hayattan haber almak için kullanırken bazıları sosyalleşme ve yalnızlık hissinden kurtulmak için bazıları ise bir gruba ait olma ihtiyacını karşılamak için kullanır.

İnsanlar sosyal medya fenomenlerini “arkadaş” olarak görmekte ve çoğunlukla fenomenlerin düşüncelerine kulak vermektedirler. Bazen bu “arkadaşlık” yerini “ruh ikizliğine” bırakabilir. Bunun için gerekli olan şeyler alakalı olma, bağımlılık ve topluluk duygusunu hissetmektedir. Influencerlar bu insanlar için kanaat önderi konumuna gelmektedir.

Influencerlar insanları bir çok yönden etkilemektedir. Ekonomik, siyasi, kültürel, moda, bedensel özellikler, giyim tarzı gibi bir çok alanda influencerların insanlar üzerinde etkisi bulunur. Tüketicilerin karar verme ve satın alma süreçlerinde de “ruh ikizleri” olan sosyal medya fenomenlerinin etkisi büyüktür. Takip edilen ve “ruh ikizi” olunan influencerların bu gibi alanlardaki bilgilerine ulaşmak çok kolaydır ve insanlar bu bilgileri benimserler.

Yetişkinlerin influencerlar ile kurdukları bu ilişkide beden algısı ve beden idealleri de değişmektedir. İnternette bulunan ideal vücut için ancak zayıf olduğunda çekici olunacağına dair algı insanlarda beden memnuniyetsizliğine ve psikolojik problemlere sebep olmaktadır. Beden algısındaki bu memnuniyetsizlikler insanları depresyona götürmektedir.

Bireyin toplumsal yaşamda kim olduğu gerçeği sosyal medyada çarpıtılabilmekte ve fiziksel gerçeklikten ayrılarak insanların kontrolünde kurgulanabilmektedir. Kişiler idealize ettikleri insanları izlemekte ve onların üzerinden kendilerine yeni kimlikler yaratmaktadırlar.

Sosyal medya ile ilgili en önemli sorunlardan biri kimlik sorunudur çünkü insanlar gerçek kimliklerinden farklı kimliklere bürünerek normalde kişiliklerinde olumsuz gördükleri veya beğenmedikleri şeyleri değiştirdiklerini düşünürler. İdealize edilen insanın kişiliğine uyum sağlamadaki amaç kabul görme, onaylanma ve beğenilme isteğidir. Gerçekte olmayan kimliklerin sosyal medyada oluşturulması insanların psikolojilerini etkilemektedir.

Sosyal hayatta var olamayıp sosyal medyada var olma isteği sonucunda gerçekleştirilen bu eylemler insanların gerçek hayatlarında aşamadığı sorunları bastırma şekli olarak görülmekte ve bu baskılama durumu var olan sorunları ilerletmektedir.

Uzman Klinik Psikolog Tilbe Çankaya

Tanıtılan Yazılar
Son Paylaşımlar
Etiketlere Göre Ara

Copyright 4Life Productions 2017