Hipokondriyazis (Hastalık Hastalığı)

Hipokondriyazis fiziksel ve zihinsel belirtilere karşı aşırı aldırış, dikkat veya korku olarak tanımlanan bir hastalıktır. Hipokondriyak kişiler sürekli olarak kendilerini muayene edip kendilerine tanı koyarlar ve bedenleriyle ilgili hep endişe içindedirler. Ülkemizde bu durum hastalık hastalığı olarak bilinmektedir. Kişiler normal vücut semptomlarını yanlış tanımlayıp bunlarla ilgili kaygı duymaktadırlar. Doktorların tetkik ve tanıları onlar için yeterli gelmemekte ve içlerini rahatlatmamaktadır.

Vücutlarında ciddi bir sağlık sorunu olduğunu düşünüp bundan korktukları için bu kaygıyla doktor doktor gezip gittikleri hiçbir doktordan tatmin olmazlar çünkü yaşadıkları semptom devam etmektedir ve doktorun bir şey kaçırmış olma ihtimalini düşünürler. Yaşanılan korku ve kaygı gerçektir. Kişi gerçekten ölümcül veya çok büyük bir hastalığı olabileceğine inanır ve bundan korkar. Bu süreçte kişi kendisinde bir sorun olduğunu ama ona söylenmediğini düşünebilir ve bunun için tetkik kağıtlarına bakıp internetten araştırma yapar.

İnternetten hastalık araştırma durumuna ise Siberkondria denmektedir. İnternet tıbbın büyük bir bölümüne erişim sağlamaya sebebiyet veren bir mecra olduğu için kişiler internetten yoğun olarak sağlık bilgisi aramaktadır. İnternetin bir çekici yanı ise prosedür olmadan, beklemeden ve utanmadan her türlü bilginin aranabilmesidir.

Siberkondria, kişinin sağlığına ilişkin kaygısı ile beslenen ve bu kaygıyı güçlendiren çevrimiçi sağlıkla ilgili bilgi arayışı olarak tanımlanır. Kişinin sağlık kaygısı yükseldikçe internet aramaları da çoğalmaktadır. En büyük sorunlardan biri ise internetteki bilgi kirliliği ve güvenilir olmayan bilgiler ile dolu olmasıdır. Küçücük bir ağrı için araştırma yapan kişi internet araştırması sonunda kanser olduğunu düşünebilir hale gelmektedir. Bu yüzden hipokondriyazis’de siberkondria istenmeyen bir şeydir.

Bu hastalık en sık 20-30 yaş arasında ortaya çıkar ve cinsiyet farklılığı yoktur.

- Ağır bir hastalığı olduğunu veya olacağını düşünme

- Bedensel belirtinin olmaması veya hafif şekilde görülmesi. Başka bir hastalık durumu çıkma olasılığı varsa (genetik, aile öyküsü gibi) bu konuda aşırı endişelenme

- Sağlıkla ilgili yüksek kaygı ve kişisel sağlıkla ilgili kolay şekilde korkma gibi kriterlerin en az 6 ay sürmesi durumunda hipokondriyazis tanısı konulabilir.

Hipokondriyazis hastalarına bir noktada mutlaka doktorlar psikiyatrist ve psikoloğa gitmesini tavsiye ederler fakat hasta semptomunun gerçek olduğuna inandığı için bu süreci sürekli erteler. Bu hastalığın oluşum sebebine bakıldığında stresin bedene vurması gösterilebilir. Aynı zamanda hastaların şüpheci ve dikkatli kişilik özellikleri bulunmaktadır.

Terapi sürecinde kişinin aile ve arkadaş çevresi kişinin dikkatini bedeninden günlük olaylara aktarmasını sağlamalıdır. Bu korku sahte olmadığı için aile ve arkadaşlar hastaya destek olmalı ve onu bu durumun sahte olma ihtimali ile suçlamamalıdır.

Bu gibi semptomları bulunan kişilere daha önce psikoloğa başvurması önerilmiştir fakat bunu yapmak onların en son tercihi olur çünkü hala daha semptomun sebebini araştırma peşindelerdir ve bu araştırmayı bırakırlarsa bulunamayan hastalığın ilerleyebileceğine inanırlar.

Sürekli olarak hastalık kaygısıyla yaşamak yoğun strese maruz kalmayı, bu durum da stresin fiziksel belirtilerinin ortaya çıkmasına neden olur. Bu nedenle yukarıda tanımlanan belirtiler görüldüğünde bir uzmandan destek alınması önerilir.

Klinik Psikolog Tilbe Çankaya

Etiketler:

Tanıtılan Yazılar
Son Paylaşımlar
Etiketlere Göre Ara

Copyright 4Life Productions 2017