Kimler, Neden Terapiye Gitmeli

Terapi Nedir?

Terapi insanın huzurla karşılanacağı, yargılanmayacağı, sadece dinlenmeyip aynı zamanda duyulacağı empatik ve özel bir alandır. Terapi düşünme, konuşma ve anlaşılma alanıdır.

Klinik Psikologlar bilimsel yollarla oluşturulmuş terapi yöntemlerinde uzmanlaşmış kişilerdir. Bu yüzden arkadaşlarla edilen sohbet, akıl almak veya dert anlatmak asla terapi ile eş sayılamaz.

Her psikolog uzmanlaştığı ekol veya ekoller ile kişiye uygun yaklaşımı sergiler.

Terapi süreklilik isteyen bir süreçtir. En iyi terapi, sürekliliği korunmuş terapidir. Terapistler size akıl vermez, ne yapacağınızı söylemez ve sizi yargılamazlar.

Ne Zaman Terapiye Başlamalı?

Düşünce ve davranışlarımız bize veya hayatımızdakilere zarar vermeye başladığında terapiye ihtiyaç duyarız. Terapiye başlamak için hayatımızda büyük yıkımlar, hastalıklar ve kayıplar olmasını beklememize gerek yoktur.

Terapi hizmeti yalnızca hasta ve sıkıntısı olan insanlar için verilen bir hizmet değildir. Psikiyatrik hastalıklar, hayatınızdaki yıkımlar ve kayıplar haricinde geçiş dönemlerinde, önemli bir karar alırken veya hayat rutinimizin getirdiği stres sebebi ile de terapiye başlanabilir.

Aynı zamanda terapi, ilişkilerimizi ve insanlarla olan iletişimimizi geliştirmek için ve çocuklarımızla olan iletişimimizi güçlendirmek için önemli bir adımdır. Hayatımızdaki insanların bize davranışları bizlerin birer yansımasıdır ve ilişkilerimizi güçlendirmek psikolojimizi iyileştirmekten geçer.

Ruh Sağlığımız Kimleri Etkiler?

İnsanların en büyük destekçisi de en büyük stres kaynağı da ailedir. Ailemizden birini etkileyen bir olay tüm aileyi etkilemekte, herkesi mutsuz etmektedir ve aile içinde yaşanan olaylar en çok çocukları etkilemektedir.

Çocuk ve ergenlerin fiziksel ve ruhsal gelişimindeki en büyük rol anne ve babadadır. Bu yüzden günümüzde çoğu anne baba bir sorun olduğunda değil çocuğun ruhsal gelişimine katkısını öğrenmek ve iyileştirmek için psikologlara başvururlar.

Çocukları geleceğe hazırlamada ailenin rolü ve yapılması gerekenler için psikologlara başvururken, anne ve babanın kişisel ruh sağlığının ve ilişkilerinin çocuklar üzerindeki etkileri göz ardı edilmemelidir. Bu sebeple anne ve babaların bireysel terapi görmeleri çocukların, ailenin ve bireyin ruh sağlığı için hayati derecede önemlidir.

Klinik Psikolog Tilbe Çankaya

Tanıtılan Yazılar
Son Paylaşımlar
Etiketlere Göre Ara

Copyright 4Life Productions 2017