top of page

İş Hayatını Kolaylaştıracak Alışkanlıklar


İş hayatında birçok kaos içerisine giriyoruz. Farklı işleri aynı anda idare etmemiz ve yürütebilmemiz gerekiyor. Peki bu kaosun içinde kaybolmamak için ne yapabiliriz?

• İş hayatınız ne kadar yoğun olursa olsun, rutinlerinizden şaşmayın. Örneğin; sabah kalkınca kahve içmeye ihtiyaç duyuyorsanız kahvenizi için ve güne öyle başlayın. Sisteminiz alışkanlıklarından çabuk vazgeçemez ve orada takılı kalabilir. İçmek için ayıracağınız 5 dakika size verimli bir gün olarak dönebilir. • Günü bitirirken ertesi gün için kontrol listesi yapabilirsiniz. Bu sayede sizin için önemli olan işleri gözden kaçırmamış olursunuz. Böylece güne başlarken dünden hangi işlerin sizi beklediğini hatırlamakla gerilmezsiniz. • Her şeyi çabuk unutan bir yapıdaysanız mutlaka not alarak çalışın. Söz uçar, yazı kalır diye boşuna dememişler. Belli bir dönem içerisinde yapmayı unutmamanız gereken işlerinizi ya da toplantılarınızı not aldığınız bir defter edinmeniz, hem önemli tarihleri hatırlamanıza yardımcı olacak hem de zaman yönetimi konusunda kendinizi geliştirmenizi sağlayacaktır. • Gece uyumadan önce zihninizi boşaltın, iş yerinde yaşadığınız bir soruna takılıp kalmayın veya ertesi gün yapacağınız bir toplantı ile uykunuzu geciktirmeyin. Böyle zamanlarda zihninizi rahatlatacak etkinlikler yapın. Örneğin; meditasyon veya rahatlatıcı bir müzik dinleyebilirsiniz.

Kendinize neyin iyi geleceğini en iyi siz bilirsiniz. Deneyin, alternatifler üretin. Sizde en çok işe yarayacak yolu ancak deneyimleyerek anlayabilirsiniz.


Merve Ersoy

Klinik Psikolog

bottom of page