top of page

Dengede miyiz?


Evde kaldığımız bu süreçte hepimizin dengesi değişti. Siz de mesai saati kavramını unutanlardan mısınız? 7/24 çalıştığınızdan da yakınıyor musunuz? O zaman bu yazı tam da size göre!


Pandemi sürecinde “home office” çalışmaya başladığımızda bazılarımız yolda trafikten kurtulduğumuz için, bazılarımız ise evde daha rahat çalışacağımızı düşündüğü için sevindi. Zaman geçtikçe aslında iş yerine giderek çalışmanın artı yönlerini daha iyi anlar olduk. Birçoğumuzun motivasyonu ve çalışma isteği de bununla birlikte düşüşe geçti.

Peki, iş hayatı ve ev hayatı arasında nasıl bir denge kurabiliriz?

• İş yerine giderken nasıl özenle hazırlanıyorsanız, evde çalışırken de sabah kalkıp aynı özenle hazırlanın. Yapmayanlarınız olacak biliyorum, en azından pijamaları çıkartabilir miyiz? • Kendinize ait bir çalışma alanı yaratın. Koltuk veya yatakta çalışmayın çünkü kısa bir süre sonra kendinizi uyuklar bir vaziyette bulabilirsiniz. • Günlük işlerinizi planlayın. O gün içerisinde yapmanız gereken her şeyi yazın. Onları tamamlayabildiğinizi görmek motivasyonunuzu arttıracak. • Öğle yemekleri için kendinize zaman tanıyın, bilgisayarınızla birlikte yemek masasında yemek yemeyin. Zihniniz sadece yemeğinizde olsun. • Yoğun çalışma saatleriniz arasında kendinize biraz zaman tanıyın ve 10-15 dakikalık molaları atlamayın. Belki balkonda veya cam kenarında bir kahve iyi gelebilir. • Akşam mesai saatiniz bittikten sonra işe geri dönmeyin. Günlük rutininizi yerine getirin.

Bunların birçoğunu yapmak her zaman kolay olmayabilir. Size iyi gelecek alanlar yaratmanızın bu dönemde kendinizi iyi hissetmeniz açısından çok önemli olduğunu unutmayın.


Merve Ersoy

Klinik Psikolog

bottom of page